Unitat didàctica

Nom i grup d'infants al qual es destina
  • Títol de la programació: Els sons de la granja.
  • Concreció de l'etapa educativa i el cicle a qui va dirigida: Primer cicle, P-2
  • Edats dels infants del grup a qui es dirigeix: de 24 mesos a 36 mesos.
Objectius d´aprenentatge (  tercer nivell de concreció)
 Descoberta d´un mateix i dels altres
1.    Adquirir eines i recursos per  desenvolupar  el sentit  musical  dels infants  mitjançant elements vius, concrets i variats.
2.  Prendre  consciència  de la  importància  de l’audició,  aprendre  a escoltar.  Ecologia sonora.
3.  Apreciar i valorar el sentit lúdic  de  les  activitats musicals en l’etapa 0-3.
4.  Explorar de manera sensorial el moviment del cos seguint els ritmes musicals.


 Descoberta de l´entorn

1.  Saber discriminar els sons i la seva procedència.
2.  Conèixer  els  fonaments de  la  cultura  popular amb  especial  referència al folklore propi del país.
3.  Memoritzar algunes cançons, jocs de falda, danses i dites
4.  Escoltar, explorar i discriminar els sons presents en l'entorn natural, cultural i artístic: elements de l'entorn que produeixen so, sons que es poden produir amb el cos, sons enregistrats. Percebre el so i el silenci i les diferents qualitats del so.   


 Comunicació i llenguatge

1.  Reconèixer  i  reproduir  sons  de  diferents animals.
2.  Aprendre cançons d´animals.
3.  Expressar-se i comunicar-se mitjançant els diferents llenguatges a través de la música.
4. Fomentar l'expressió corporal i el reconeixement de l'esquema corporal propi per mitjà de la dansa i les cançons tradicionals.



Objectius d’aprenentatge
Capacitats
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Adquirir eines i recursos per desenvolupar el sentit musical dels infants mitjançant elements vius, concrets i variats.




x




Prendre consciència de la importància de l’audició, aprendre a escoltar. Ecologia sonora.
x
x







Apreciar i valorar el sentit lúdic de les activitats musicals en l’etapa 0-3.








x
Explorar de manera sensorial el moviment del cos seguint els ritmes musicals.
x








Saber  discriminar els sons i la seva procedència.
x




x



Conèixer els fonaments de la cultura popular amb especial referència al folklore propi dels país.




x



x
Memoritzar  algunes cançons, jocs de falda, danses i dites.
x



x




Escoltar, explorar i discriminar els sons presents en l'entorn natural, cultural i artístic: elements de l'entorn que produeixen so, sons que es poden produir amb el cos, sons enregistrats. Percebre el so  i el silenci i les diferents qualitats del so.  





x



Reconèixer i reproduir sons de diferents animals.
x



x
x



Aprendre cançons d´animals.
x



x




Expressar-se i comunicar-se mitjançant els diferents llenguatges a través de la música.
x



x




Fomentar l'expressió corporal i el reconeixement de l'esquema corporal  propi per mitjà de la dansa i les cançons tradicionals.
x



x





 Continguts de la unitat didàctica



Conceptuals
Procedimentals
Actitudinals
Àrea 1 descoberta d'un mateix
● Representació de danses, dites i cançons mitjançant parts i elements del propi cos
● Exploració i experimentació del popi cos, les emocions i els sentiments
● Mostrar satisfacció i esforç per relacionar-se amb altres infants i persones adultes
Àrea 2: descoberta de l'entorn natural i social
● Representació de contes relacionats amb l'entorn físic, social, materials i elements de l'entorn natural
● Creació d’hàbits d'observació, exploració  de l'entorn físic, social, materials I elements de l'entorn natural.
● Aconseguir que mostrin interès, afecte I respecte per tot l'entorn que ens envolta (físic, social, material i elements naturals)
Àrea 3: comunicació i llenguatge
● Memorització de danses, dites, jocs de falda i cançons, treballant el llenguatge, corporal, verbal i musical.
● Reconeixement del llenguatge corporal, verbal, musical I plàstic
● Reproducció d'algunes cançons, cantarelles, jocs de falda I rodolins relacionades amb animals de granja.
● Representació de danses senzilles amb una coordinació el cos I sentit del ritme
● Sensibilitat davant els missatges de les persones adultes amb la percepció dels diferents senyals comunicatius: gest, entonació.

  Metodologia
A  la  llar  d’infants  se segueix  una  línia  metodològica  basada  en  el  desenvolupament  integral dels  infants,  amb  l’objectiu  de  potenciar  l’assoliment  de  les  capacitats  i  les  competències bàsiques. Es parteix del que realment envolta als nens i nenes; del que ells i elles, ja saben i del que volen saber.
Es  porten  a  terme  i  s’elaboren  diferents  activitats  per  treballar  tot  el  grup/classe,  de  forma cooperativa i de manera individual, per tal d’afavorir la interacció, la socialització i les relacions interpersonals i també comptem amb la col·laboració de la família, que ens serà imprescindible per al bon funcionament de la llar d’infants.
Es  tracta  d’afavorir  les  relacions  unipersonals  de  qualitat  (molt  vinculades  a  les  capacitats expressives i comunicatives) amb tots els membres de la comunitat educativa, l’autoestima, la cooperació i la confiança, i crear un ambient càlid, acollidor i segur per als infants, en el qual els nens i nenes se sentin motivats a conèixer el que els envolta i a experimentar amb el seu entorn.
En  el  nostre  projecte  i  amb  les  activitats  intentarem  ajudar  els  infants  a  buscar,  construir  i organitzar  el  saber,  aportant-los  valors  i  estimulant-los  en  el  seu  desenvolupament  i aprenentatge tractant de motivar a l’infant en tot moment i procurant que sigui el protagonista actiu en tot moment, per tant, les activitats que proposem tenen caràcter lúdic,  ja que pensem que el joc i el model lúdic és la base per adquirir els coneixements:

-  Es respectarà la diversitat, els ritmes i l'evolució dels infants.
-  Tindran la música i el joc com a motor de desenvolupament, activitat natural, pròpia i
espontània dels infants, que és la base dels processos d’aprenentatge.

-  Han  de  ser  vivencials,  partint  de  l'entorn  més  immediat  dels  infants,  permetent  la
interacció amb persones i animals.



Seqüència didàctica
Seqüencia didàctica
Activitat d´avaluació inicial:
Activitat 1: Les TIC i els animals.
Activitat 2: L'hora del conte.
Activitats de desenvolupament:
Activitat 3: Jocs cantats.
Activitat 4: It's time to sing.
Activitat 5: Sóc un animal.
Activitat 6: Titelles.
Activitat 7: Mural.
Activitats de síntesi:
Activitat 8: Anem a la granja.
Activitat 9: Representació musical.

Materials necessaris
Activitat d’avaluació inicial
Activitat 1: Les TIC i els animals.
Mitjançant les TIC, l'educador/a farà una activitat inicial per avaluar els coneixements previs dels infants. Amb l'ajuda de contes, cançons, petits vídeos i imatges relacionats amb els animals i la granja per observar si els infants reconeixen els animals  i  les  seves onomatopeies  per,  així,  saber exactament quin és el punt de partida de cara a enfocar les
activitats de desenvolupament.

Material:
Recursos materials:
● Pissarra digital.

Recursos musicals:
● Els animals de la granja.
● Ploreu, ploreu ninetes.
● La gallina ponicana.
● Quan tres oques van al camp.
● El gall i la gallina.
● Conillets a amagar.
● The sounds of farm animals.

Activitat 2: L'hora del conte.

L'educador/a  explicarà  contes  relacionats  amb  els  animals de granja, que tant podran ser representats amb animals de peluix,  representats  pels  mateixos  nens  o  explicats simplement  d'un  llibre,  on  hi  sortiran  sons  i  cançons d'animals.
En la primera activitat de l'hora del conte i inclourem l'activitat d'avaluació inicial, on l'educadora mitjançant un personatge del conte demanarà als nens sobre els coneixements previs dels animals.

Materials:
Recursos materials:
● Contes d’animals de granja
● Peluixos d’animals de granja
● Tros de roba marró.

Recursos musicals:
● A la granja d’en Gepet

Activitats de desenvolupament:

Activitat 3: Jocs cantats.
Durant el tercer trimestre l’educadora conjuntament amb els infants  treballaran  una   sèrie de  cançons  amb  les  seves danses corresponents, primer començaran per trossos més petits  i  a  poc  a  poc  anirem  incorporant  la  dansa conjuntament amb la cançó sencera,tot intentant cada cop més seguir l'educadora en el cant i el ball. També hi haurà una  sèrie  de  cançons  en  les  quals  ens  ajudarem conjuntament amb gesticulacions per representar-les.
Material:
Recursos materials:
●  Aparell de CD.
●  CD de cançons.
●  Blocs tous.
●  Retalls de roba.
●  Capsa de cartró grans.
●  Peluixos d'animals.

Recursos musicals:
●  Conillets a amagar.

Activitat 4: It's time to sing.

Durant el tercer trimestre l'educadora conjuntament amb els  infants,  treballaran  cinc sessions  de  diverses  cançons  en anglès,  on  podran  escoltar  tot  nombrar-los  pel  seu  nom corresponent  i  simular  els  sons  de  diversos  animals  de granja,  tot  ajudant-se  amb  imatges  dels  diversos  animals dels quals surten a la cançó.
Material:
Recursos materials:
● Radiocasset .
● CD amb la cançó the sounds of farm animals.

Recursos musicals:
● The sounds of farm animals

Activitat 5: Sóc un animal.

L'educadora  posarà  cançons  sobre  animals,  primer  cantarem  i  ballarem.  Després  els  nens  hi  hauran  de representar els moviments i els sons d'aquell animal. 
Material:
Recursos materials:
● Radiocasset.
●  Cd amb sons i cançons

Recursos musicals:
● Ploreu, ploreu ninetes.
●  Quan tres oques van al camp.
●  El gall i la gallina.

Activitat 6: Titelles.

L'educadora amb l'ajuda d'unes titelles farà representacions de  contes,  on  introduirà  en  el  moment  adequat  cançons d'animals.

Material:
● Titelles d'animals



Activitat 7: Mural.
Amb les fotos que hem fet a la visita a la granja farem un mural on col·locarem cada animal en la seva estança al mateix temps que cantem les cançons que hem treballat en tot el trimestre.
Materials:
●  Paper per fer el mural.
●  Fotos ja revelades.
●  Cinta adhesiva.
●  Retoladors.

Activitats de síntesi:

Activitat 8:  Anem a la granja.
Excursió  a  una  granja  propera  on  podran  acompanyar-nos els  familiars  dels  infants.  Un  cop  allà  a  la  granja  visitarem els  animals  i  aprofitarem  per  cantar  les  cançons  que  hem après  relacionades  amb  els  animals  que  estem  visitant.
Aprofitarem per dinar en la granja i compartir un dia amb les famílies.

Material:

Per l´activitat de síntesis: paper per fer el mural, les fotos de la visita revelades, cinta adhesiva, retoladors. 
Per la resta d´activitats no cal material especific.



Activitat 9: Representació musical.
Aquí  posarem  en  pràctica  tots  els  coneixements  que  han anat  adquirint  els  infants sobre  la  matèria  treballada  en  el tercer trimestre, tot demostrant a través d’una representació final,  on  la  qual  els  pares  podran  gaudir  dels  seus  fills veient-los  ballant  i  cantant  diverses  cançons  de  les  quals una és en català i l’altre és en anglès.

Material:
● Radiocasset
● CD amb les cançons que utilitzarem a la representació
● Materials diversos per realitzar un decorat de fons.
● Diverses disfresses  d’animals de granja, ja que els ajudarà a posar-se en el paper del qual han de representar.



Temps
Dilluns
Dimecres
Divendres
Setmana 1
Avaluació inicial:
Activitat 1
: Les TIC i els animals. (T. 45 min)

Ús de les TIC per treballar els animals de la granja amb les seves cançons.
Avaluació inicial:
Activitat 2:
L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Activitat 3: Titelles(T. 30 min)

Representació de titelles imitant els sons dels animals.
Setmana 2
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Setmana 3
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 6: It´s time to sing  (T. 40 min)

Amb una cançó treballem els sons de la granja en anglès.
Activitat 3: Titelles(T. 30 min)

Representació de titelles imitant els sons dels animals.
Setmana 4
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Activitat 3: Titelles(T. 30 min)

Representació de titelles imitant els sons dels animals.
Setmana 5
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Setmana 6
Activitat 3: Titelles(T. 30 min)

Representació de titelles imitant els sons dels animals.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Setmana 7
Avaluació al llarg de la unitat didàctica
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 6: It´s time to sing  (T. 40 min)

Amb una cançó treballem els sons de la granja en anglès.
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.
Setmana 8
Avaluació al llarg de la unitat didàctica
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Activitat 3: Titelles(T. 30 min)

Representació de titelles imitant els sons dels animals.
Setmana 9
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Setmana 10
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 6: It´s time to sing  (T. 40 min)

Amb una cançó treballem els sons de la granja en anglès.
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.

Setmana 11
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 3: Titelles(T. 30 min)

Representació de titelles imitant els sons dels animals.
Setmana 12
Activitat 4: Jocs cantats (T. 45 min)

Varietat de jocs amb música.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
Activitat 6: It´s time to sing  (T. 40 min)

Amb una cançó treballem els sons de la granja en anglès.
Setmana 13
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.
Activitat 2: L'hora del conte (T. 35 min)

Explicar un conte d'animals de granja, i representant els seus sorolls.
De síntesi:
Activitat 8: Anem a la granja. (T. tot el dia)

Sortida amb els familiars.
Setmana 14
Activitat 5: Soc un animal (T. 45 min)

Imitació de moviments d'alguns animals, cada animal amb la seva cançó. Imitar algunes de les onomatopeies dels animals de granja.
Activitat 7: Mural (T. 35 min)
Fer un mural amb les fotos de la visita a la granja.
De síntesi:
Activitat 9: (T. 10 min)
Representació musical

Representació musical on els nens demostraran com canten i ballen.


Agrupament de l´alumnnat

Els infants són l’element humà que dóna sentit a la nostra intervenció educativa. Com a característiques de la seva concreció i definició en l’estructura.
  • El nombre total d’infants i dels agrupaments.
  • La ràtio o proporció infants/educador.
  • Els criteris d’agrupament dels alumnes.
No hi ha un nombre d'infants ideal per a una escola bressol o un parvulari, però, per afavorir un ambient familiar i acollidor i fer possible que la major part de les activitats estiguin globalitzades a escala de tot el centre, la grandària de les escoles d'educació infantil ha de permetre tenir un nombre reduït d'infants.
A l’escola bressol, els infants solen agrupar-se per edat homogènia i amb poca diferència de mesos entre el més petit i el més gran. Els agrupaments per edats es basen en criteris psicopedagògics en relació amb el nivell de desenvolupament infantil, i també en les necessitats reals de la demanda de places en cada curs.

Activitats inicials
  • Les TIC i els animals.
    L'agrupament serà partit
    , es a es fa una primera sessió amb la meitat de la classe i després la segona sessió amb l’altra meitat, i es farà per edats homogènies de 24 a 36 mesos.
  • L’hora del conte.
    L'agrupament serà de gran grup, i es farà per edats homogènies de 24 a 36 mesos.
Activitats de desenvolupament:
  • Jocs cantats.
    L'agrupament serà de gran grup, per facilitar la interacció amb els altres, i es farà per edats homogènies de 24 a 36 mesos.
  • It´s time to sing.
    L'agrupament serà de gran grup, i es farà per edats homogènies de 24 a 36 mesos.
  • Soc un animal.
    L'agrupament serà de gran grup, per facilitar la interacció amb els altres, però hi ha una part individual que cada nen faig la seva onomatopeia. Les edats homogènies de 24 a 36 mesos.
  • Titelles.
    L'agrupament serà de gran grup, i es farà per edats homogènies de 24 a 36 mesos.
  • Mural.
    L´agrupament serà de mig grup i mig grup, per edats homogènies de 24 a 36 mesos.
Activitats de síntesi:
  • Anem a la granja.
    L'agrupament serà de
    grups petits de cinc infants i acompanyants, per facilitar la interacció amb l’entorn i els animals
    , i es farà per edats homogènies de 24 a 36 mesos. Durant la sortida hi haurà moments en què el grup es divideix per realitzar activitats concretes.
  • Representació musical.
    L'agrupament serà de gran grup, per facilitar la interacció amb els altres, i es farà per edats homogènies de 24 a 36 mesos.
Paper de la persona educadora
El paper de la persona educadora és molt important, ja que observarà, motivarà i vetllarà per la seguretat i el benestar dels infants.
Ha d'estar obert a noves propostes que ajudin a millorar l'educació dels infants i a l'enteniment i la coordinació entre els diferents membres que intervenen en el procés, i mostrar sensibilitat envers les dinàmiques socials, obert a l'entorn i a la intervenció amb les famílies.
Algunes de les funcions principals:
  • Acompanyar els infants, escoltar-los i orientar-los.
  • Estimular l’observació i la recerca per part dels infants i incitar la seva creativitat.
  • Actuar en casos de conflictes.
  • Respectar i fer respectar el medi ambient. L’educador és un model pels infants per tant, ha de donar exemple, i no només amb paraules sinó amb fets.
  • Programar la intervenció educativa i d'atenció social a la infància a partir de les directrius del programa de la institució i de les característiques individuals, del grup i del context.
  • Organitzar els recursos per al desenvolupament de l'activitat responent a les necessitats i característiques dels nens i nenes.
  • Desenvolupar les activitats programades, emprant els recursos i estratègies metodològiques apropiades i creant un clima de confiança.
  • Actuar davant contingències relatives a les persones, recursos o mitjans, transmetent seguretat i confiança i aplicant, en el seu cas, els protocols d'actuació establerts.
  • Actuar amb autonomia i iniciativa en el disseny i realització d'activitats, respectant les línies pedagògiques i d'actuació de la institució en la qual desenvolupa l'activitat.
  • Mantenir relacions fluides amb els nens i nenes i les seves famílies, membres del grup on s'estigui integrat i altres professionals, mostrant habilitats socials, capacitat de gestió de la diversitat cultural i aportant solucions a conflictes que es presentin.
  • Generar entorns segurs, respectant la normativa i protocols de seguretat en la planificació i desenvolupament de les activitats.
  • Establir i mantenir relacions fluides amb la comunitat educativa i coordinació amb les famílies, l'equip educatiu i amb altres professionals.
  • Programar, organitzar, realitzar i avaluar processos d'intervenció educativa de centre i de grup de nens i nenes.
  • Desenvolupar programes d'adquisició i entrenament en hàbits d'autonomia i salut, així com altres d'intervenció en situacions de risc.
  • Promoure i implementar situacions de joc com a eix de l'activitat i del desenvolupament infantil.
  • Desenvolupar els recursos expressius i comunicatius del nen i la nena com a medi de creixement personal i social.
  • Desenvolupar accions per afavorir l'exploració de l'entorn a través del contacte amb els objectes; relacions del nen o nena amb els seus iguals i amb les persones adultes.
Les posades en pràctica de l'educadora infantil:
  • Motivar i incentivar als infants.
  • Fer de guia i facilitador en el seu procés d'ensenyament i aprenentatge de l'alumnat.
  • Proporcionar els materials necessaris per dur a terme les activitats.
  • Preparar prèviament les activitats a realitzar envers els seus interessos.
  • Tenir els objectius clars.
  • Mostrar una actitud de respecte i confiança, afectuosa, tolerant, no autoritària i oberta.
  • Posar en pràctica l'escolta activa.
Dins de la nostra Unitat Didàctica i en les seves activitats, el paper de l’educadora serà afavorir un clima de tranquil·litat, confiança i afecte per motivar i facilitar els infants que participin activament i poder arribar a aconseguir els nostres objectius en relació a la temàtica. També es respectarà la diversitat per afavorir el seu desenvolupament, adequant les actuacions educatives.


L'atenció a la diversitat
En el projecte del qual estem elaborant centrat en la música contemplem el tractament a la diversitat en la qual requereix una acció educativa que doni resposta a aquestes necessitats derivades de factors personals, socioculturals, estils d'aprenentatge, etc., afavorint els principis d'equitat i d'inclusió.

Cada infant té una sèrie de característiques físiques, una sèrie de característiques socioeconòmiques i culturals i una sèrie de característiques psicològiques que els fan ser diferents. Davant de tota aquesta diversitat, nosaltres intentem donar amb aquest projecte una resposta que permeti als nens i nenes avançar en el seu procés de desenvolupament, tot utilitzant estratègies i actuacions vers les diferències per fer disminuir les desigualtats, facilitat que tots els infants gaudeixen de les mateixes oportunitats i aconseguir que desenvolupin el màxim possible les seves capacitats.

El nostre projecte en el qual treballem la música en l’entorn físic i cultural de manera globalitzadora creiem que és molt important introduir la música des de ben petits ja que per mitjà de la música podem oferir als infants la possibilitat d'expressar els sentiments i comunicar-se, potenciant aquestes capacitats des de molt aviat es fonamental pel seu bon desenvolupament per afrontar les situacions de la vida.

Involucrant la música com : cançons ,audicions ,danses etc.. s'introdueixen les bases de la conservació de la pròpia cultura i de la construcció de la pròpia identitat, esglaó bàsic per després obrir-se a un món cultural força més ampli. També aconseguim augmentar la motivació dels infants, ja que incloem un punt d'interès propi en l'aprenentatge, la qual cosa afavoreix la seva col·laboració i la seva implicació en tal procés de forma activa, fent-los partícips de la seva pròpia educació i fomentat que se sentin persones importants.

Avaluació
Valoració del progrés i evolució dels infants
Per valorar el progrés dels infans ho farem de la següent manera:

Farem tres avaluacions durant el trimestre, una incial, una al llarg de la unitat didàctica i l'altra al final del procés, ho farem observant els infants dins de les activitats programades mitjançant anotacions en una escala d'estimació.
L'educadora realitzarà les activitats fent participar als infants, demanant coses sobre els animals, fent-los ballar, etc.
Per poguer avaluar tots els infants ho farem en més d'una activitat per procés, ja que així ens podem concretar més amb cada infant I poguer treure bones valoracions per a l'avaluació.

  • Dins l'activitat inicial ho farem a l'activitat d'explicació d'un conte.
  • Al llarg de la unitat didàctica ho farem a l'activitat de jocs cantats.
  • Al final del procés ho farem a l'activitat de la representació final.
Aquí tenim una escala d'estimació per avaluar els infants en l'activitat inicial:


Nom:
Data:
Els sons de la granja
Activitat inicial
Indicadors i ítems
0
1
2
3
4
Mostra interès per les diferents activitats proposades per l'educadora





Respecta els companys, els objectes, els materials I l'espai





Reconeix els diferents animals de granja I els seus sons





Segueix el joc de “conillets a amagar”





Canta les cançons dels animals de granja





Imita els sons dels animals





Col.labora a la realització de les activitats quan l'Educadora l'hi demana





0: No ho fa mai
1: Ho fa poques vegades
2: Ho fa sovint
3: Ho fa gairebé sempre
4: Ho fa sempre


 Valoració de la unitat didàctica
És important tenir en compte que en tota programació s’han d’establir uns criteris d’avaluació que s’utilitzen com a eines d’observació i així poder avaluar els resultats del procés d’aprenentatge i veure fins a quin punt l’infant ha assolit els objectius didàctics proposats per així veure els punts forts i els febles de la programació i poder modificar o accentuar les activitats per tal d’aconseguir una programació que pugui respondre a les necessitats de tots els alumnes.
A l’hora d’establir uns criteris d’avaluació s’ha de tenir en compte:
  • L'educador/a ha de dissenyar activitats d’avaluació en funció a les activitats d’aprenentatge. Avaluar serveix per aprendre a millorar les activitats d’aprenentatge i així aconseguir respondre a totes les necessitats educatives dels infants.
  • Cal fer diferents tipus d’avaluacions segons la seva finalitat: avaluació inicial, avaluació formativa i avaluació sumativa.
  • Cal diferenciar els tipus d’avaluacions segons el subjecte a avaluar: autoavaluació, avaluació col·lectiva i coavaluació.
Quan parlem de criteris d'avaluació, estem parlant que hem de donar resposta a què, quan i com avaluem, per tal de valorar els resultats obtinguts per l'alumnat en el procés avaluador.
  • Què avaluar? L'avaluació ha de garantir la coherència de la tasca que s’està fent i s’ha de vincular les decisions dels educadors amb la tasca en l'aula. Es poden diferenciar entre:
    • Avaluació dels aprenentatges: funció qualificadora/certificadora que es fixa en el resultat final, sense tenir en compte el procés ni el progrés de l'infant.
    • Avaluació per l'aprenentatge: funció formadora/reguladora que incorpora l'avaluació com una estratègia en el procés d'ensenyament - aprenentatge.
  • Quan avaluar? Els moments per a l'avaluació es corresponen amb les fases: 
    • Avaluació inicial: És la recollida d’informació que es realitza a l’inici de la intervenció formativa. El seu objectiu és conèixer el punt de partida dels alumnes, avaluar els seus coneixements previs. L’avaluació inicial es pot fer de diverses formes:
      • Recollint informació: dades personals i acadèmiques de l’expedient de l’infant.
      • Fer una reunió reunió amb els pares per conèixer els hàbits i el comportament de l’infant a casa.
      • Coordinant-te amb l’anterior educador/a i fent un traspàs d’informació.
      • Utilitzant instruments d’avaluació. Per exemple:

Si
No
Coordina braços i cames en ballar.


Es relaciona amb els seus companys i companyes.


Participa en les rutines de l’aula.


Nomena alguns animals i onomatomanies.


Compren normes senzilles.


Gaudeix escoltant contes i música.


Vocalitza clarament


  • Avaluació formativa o reguladora: Té com a objectiu valorar la programació que s'està desenvolupant a l'aula, observar si els continguts i les activitats són les més adequades per ajustar la intervenció educativa a les necessitats que es detecten. Es porta a terme de manera continuada al llarg de tot el procés d'aprenentatge. Aquest tipus d'avaluació permet la revisió permanent del procés educatiu. Així doncs es pretén que l'infant construeixi un bon sistema intern de control i el millori progressivament en el seu procés d'aprenentatge.
Aquesta avaluació pretén determinar les dificultats així com els èxits obtinguts durant el procés d’ aprenentatge. Aquest és un procés llarg en el qual va reestructurant el seu coneixement a partir de les activitats proposades.

L'objectiu de l'avaluació és el de ser capaç d'autorregular el seu procés d'aprenentatge, tot reforçant els èxits aconseguits i proposant diferents tipus de gestió dels errors que puguin sorgir durant l'aprenentatge. Així doncs, es pretén que l'infant construeixi un bon sistema intern de control i el millori progressivament en el seu procés d'aprenentatge.

Aquesta avaluació es farà mitjançant l'observació sistemàtica i pautada d'algunes de les activitats de la programació amb un seguiment individualitzat de totes i dels objectius assolits. D'aquesta manera, en diferents fulls de seguiment on estaran els noms dels alumnes, s'anotaran les dades i observacions d'algunes activitats, a partir de criteris prèviament establerts.

Aquest enregistrament dels resultats i observacions pertinents de les activitats en fulls de seguiment i la interpretació de les observacions efectuades permetrà conèixer com assimilen els infants la seva experiència educativa i millorar l'acció d'ensenyança-aprenentatge.

L'educador/a ha de recollir la màxima informació possible de cada infant.
  • Avaluació final: El seu objectiu és donar informació sobre les capacitats assolides per l'alumnat al final de curs, cicle o etapa. Serveix per a qüestionar-se la funcionalitat de l'àrea en el conjunt del currículum i la seva adequació al Projecte curricular de centre. Durant el transcurs del seu procés s'obtenen dades i resultats parcials amb els quals realitzar una anàlisi i valoració del que esdevé. Sintetitza el més rellevant de la informació, i a partir d'aquí es fa una estimació global.
  • Com avaluar? S’ha de saber quins instruments i tècniques són les més adients per obtenir la informació necessària per fer l’avaluació. Aquests instruments poden ser:
  • Pautes d’observació.
  • Diari de classe.
  • Escales estimatives.
  • Entrevistes amb les famílies.
Autoavaluació
El punt de l’autoavaluació és un dels més importants de tots, ja que és gràcies a ell no només es fa una valoració de l’actitud de l’educador, sinó que també es valora fins a quin punt els infants han assolit els aprenentatges proposats i fins a quin punt els objectius proposats han sigut realistes en la realitat de cada infant. Gràcies a l’autoavaluació es pot veure quines activitats funcionen, quines necessiten modificar-se per millorar-les o quines no funcionen i per tant necessiten modificar-se o substituir-les per fer que la unitat didàctica funcioni correctament. Per poder fer aquesta autoavaluació es pot utilitzar un instrument d’avaluació. Per exemple:



Si
No
A vegades
Mai
Respecta als companys i companyes




Respecta el material de l’aula




L’activitat és adient per l’etapa evolutiva de l'infant




La distribució de l’espai és correcte.




Els objectius s’adapten a la realitat de cada infant.




La temporalitzacio es correcta




Les activitats resulten atractives per a l'infant.




No hay comentarios :

Publicar un comentario